Nový rok vždy závisí na výchozím bodu, ze kterého se počítá. Teoreticky je tedy nový rok každý den. Proto 1. leden vnímám jako zcela bezvýznamný svátek a výmysl alkoholového a ohnostrojářského lobby.
Jak se Nový rok slaví ve světě?
Nový rok chápou různé národy různě, různě oslavují a v různou dobu. Australané troubí na trumpety a rohy až do 6. ledna, Japonci zahánějí chrámovými zvony zlé vášně, Židé zahajují oslavy dnem Roš Ha-šana a končí Yom Kippur, což je podle gregoriánského kalendáře období září až října. Oslavují stvoření světa a nesmí v tu dobu pracovat, smí jen rozdělávat oheň, pokud nebyl zapálen již před svátky a každé ráno troubí na beraní roh šofar. Podávají se jablka a chléb s medem, případně beraní hlava, která je symbolem vůdcovství. Keltský Nový rok byl zase pojmenován Samhain (v irském jazyce listopad) a pro Kelty šlo o nejdůležitější svátek. V tu dobu věštili budoucnost pomocí lískových oříšků a symbolů moudrosti. Přivolávali též jídlem a otevřenými dveřmi mrtvé, zpívali keltské písničky a tancovali.Štítky pro "Nový rok a jak já ho vnímám": k zamyšlení
Označte stránku INFORMACE na facebooku nebo ji sledujte. Každý nový příspěvek tam najdete.
Obsah stránky se nemusí shodovat s názory a stanovisky majitelů webu ani editora, který obsah publikoval. Texty jsou díly autorů, kteří jsou pod článkem uvedeni.