. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Facebook
Alpy, informace, aktuality, fotografie, videa, doporučení, ceny, popisy cest, aktuální počasí, ubytování v horských chatách, zkušenosti, aktuální situace, dopravní info

13. března 2017

Smart televize JVC (bezúdržbové akvárium)

Jak vybrat SMART TV. Zkušenosti s výběrem moderní SMART televize do menšího obývacího pokoje, nové možnosti televize připojené k internetu, propojení televize s mobilním telefonem, sledování videa z YouTube v televizi, co mne překvapilo a co zklamalo.


Kdysi dávno jsem míval doma akvárium, Většinou ho nikdo nečistil a tak nebylo přes jeho zelená skla vyhublé rybičky téměř ani vidět. Vše ukončila tragická nehoda, při které do akvária spadlo zapnuté elektrické osvětlení a rybičky elektrický šok bohužel nepřežily.
Uklidňující pohled na osvětlené bublající akvárium s rybičkami mi ale už nějakou dobu opět chybí. Hodně stará CRT televize už evidentně dosluhovala, víceméně v ní nic stejně nedávají a tak mě napadlo, jestli by její místo nemohlo opět zaujmout nějaké to akvárko. Vidina klidných večerů v potemnělém obýváků s pohledem upřeným na poklidné osvětlené vodní zákoutí s rybkami mě opravdu nadchla. Vydržím to ale bez televize a bude mě bavit neustále pečovat o můj nový vodní svět? Pak mě to ale napadlo: Co kdyby bylo akvárium v televizi! Ne, že by v ní bylo zabudované, ale nějaká nová televize by mi mohla pohled do akvária jen přehrávat. Televize přece už dlouho umí přehrávat videa a videa jsou na YouTube. Stáhnu video na flash disk a budu si ho v televizi jen promítat. Budu mít televizi a zároveň bezúdržbové akvárium. Průzkum na YouTube byl úspěšný. Videí s rybičkami je tam dostatek i se zvukem a dokonce v HD kvalitě. Našel jsem nádherná videa nejen z akvárií. Nadchla mě i videa s mořským příbojem, ohněm v krbu, krásnými vodopády nebo jen prostý pohled z okna do hustého deště s uklidňujícím zvukem kapek dopadajících na okenní parapet.
Teď už bylo jasno. To fakt chci: Poklidný večer v potemnělém pokoji se skleničkou dobrého pití v ruce a pohled na akvárium nebo na jiná odpočinková videa s romantickým (nebo i třeba rockovým) zvukovým doprovodem. To bude něco.

Výběr televize

Velikost obrazovky jsem moc řešit nemusel. Vzhledem k velikosti výklenku v obývací stěně bylo celkem jasno. Obrazovka o velikosti úhlopříčky 32" tam padne téměř přesně. Velikost 'čelní stěny akvária' i 'okna na pláž' tím byla daná. Na řadu přišel internetový vyhledávač. Ceny televizí s touto úhlopříčkou se pohybovaly od 4500 do 9000 Kč. OK. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jakou značku si mám vybrat? Televizí je více jak 20 od asi 10ti výrobců. Kdyby prodávali dvě, mám asi celkem jasno, ale jak si vybrat z dvaceti? 
Začal jsem studovat parametry jednotlivých televizí.
televize SMART, 600Hz PPI, Full HD 1920x1080, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3x HDMI, 2x USB, SCART, VGA, CI+, LAN, Audio Video Share, NETFLIX, Youtube, Screen Share,WiFi, HbbTV, web prohlížeč Opera, Skylink FASTSCAN, USB HEVC playback, hotelový mód, repro 12W, energ. třída A+
Většina informací v popisu televizí byly jen jakési podivné shluky písmen a číslic. Google musel poradit, co to vlastně všechno znamená. Tomuto svému studiu jsem věnoval poměrně hodně času. Nebudu zdržovat podrobnostmi. Postupně jsem zjistil, že nové televize umí nejen přijímat televizní nebo kabelový signál a přehrávat videa z flash disku, ale dají se připojit do lokální počítačové sítě a videa tak nebude nutné přehrávat jen z USB flash disku nebo připojeného externího HDD ale i přímo z mého počítače. Stejně tak se dá k televizi připojit i chytrý mobilní telefon (pokud je připojený do stejné sítě jako televize). Televize se dokonce mohou připojit i k internetu. Takové chytré televize nesou označení SMART TV. Postupně jsem zjišťoval, že cena nové televize se bude pohybovat asi někde na horním konci původního cenového rozpětí. Pokud bude možné na televizi přehrávat mimo jiné i kvalitní videa z internetu, hlavně z YouTube, pak do toho ty peníze dám. Výběr favoritů na novou televizi se tedy zúžil na nějakých šest. Parametry těchto televizí v užším výběru jsou už víceméně velmi podobné. Moje volba padla na 32" JVC LT-32VF52J za necelých 8500,- Kč. Papírově má vše co od ní požaduji: detailní Full HD rozlišení, udrží ostrost v akčních scénách, SMART funkce, skvělý zvuk (Dolby Digital Plus), kompletní sada tunerů včetně DVB-T2 s podporou H.265/HEVC, bezdrátové i drátové spojení se sítí, 3x HDMI, 2x USB, SCART a navíc mimořádná podpora (záruka 42 měsíců). Jediné co televize nemá (a teď mi to chybí) je podpora bluetooth.

Zprovoznění a nastavení nové televize

Jedním slovem jednoduché. Není celkem co popisovat. Vše je očekávatelné a intuitivní. Při prvním spuštění se televize zeptá na výběr jazyka a dále už postupujete podle instrukcí na obrazovce. V menu se pohybujete pomocí šipek na dálkovém ovládání, potvrzování se provádí tlačítkem OK. Nastavením televize vás postupně provede průvodce nastavením. Většina voleb je už přednastavena správně. Pokud je televize propojena s internetem pomocí kabelu, také není třeba nic nastavovat. Pouze v případě, že se připojujete k síti bezdrátově pomocí WiFi, je třeba vybrat správný název vaší sítě a vyplnit heslo. Není to o nic složitější než bezdrátové připojení mobilního telefonu.

Další, mnou dříve netušené možnosti SMART TV

Předem jsem věděl, že by moje nová SMART televize měla umět přehrávat videa z internetu (YouTube, archiv ČT) nebo by na ní měly jít prohlížet webové stránky. Počítal jsem s tím, že vyhledávání na YouTube nebo zadávání webových adres bude složité (na dálkovém ovladači samozřejmě není alfanumerická klávesnice). Vše se dělá pomocí šipek na ovladači a klávesnici zobrazené na obrazovce televize. Pokud ale jde o YouTube netušil jsem, že je možné vyhledávat a spouštět videa na televizi pomocí mého chytrého telefonu. Navíc to samé lze dělat i z počítače. Jedinou podmínkou je, že televize a mobil (případně počítač) jsou ve stejné domácí počítačové síti. Pokud je tato podmínka splněná, a na mobilu pustím aplikaci YouTube objeví se na horním okraji nová ikonka.
Po klepnutí na ikonu vyberete ze seznamu SMART televizi (nejspiš tam bude jediná - ta vaše). Tím dojde k propojení telefonu a televize a jakékoli video z YouTube, které na telefonu spustíte, se začne přehrávat i na televizi. Snadno lze tedy vyhledávat videa v mobilním telefonu a pak je spustit na televizní obrazovce. Vyhnete se tím poměrně nepraktickému vyhledávání přímo v televizi. Při vlastním přehrávání videa netečou videodata přes mobilní telefon, ale z YouTube jdou přímo do televize. Telefon pouze pošle příkaz televizi, které video má na YouTube spustit. Po zahájení přehrávání se na mobilu můžete klidně věnovat něčemu jinému, nebo ho i vypnout. Televize bude přehrávat dál. Podobně se chová i internetový prohlížeč Chrome v mém počítači.


Na závěr mám jen jedno upozornění. Aby se video na televizi začalo přehrávat, musí být televize v režimu TV nebo YouTube.

Celkové hodnocení a zkušenosti po pár týdnech provozu

Televize má skvělý obraz, nemám k němu žádné výhrady. Horší je to se zvukem ze zabudovaných reproduktorů (to se ostatně i dalo očekávat). Hlasy zní celkem dobře, ale reprodukce hudby za moc nestojí. Problém jsem vyřešil jednoduchým připojením domácí reprosoustavy k televizi. Teď už je i zvuk fantastický. Kdyby měla televize bluetooth, mohl bych připojit i bezdrátová sluchátka. Tady mi teď bluetooth u televize chybí.
Připojení k internetu jsem z původního bezdrátového (WiFi) přepnul na kabelové a televizi s domácím routerem propojil raději kabelem. Spojení je teď spolehlivější a úplně bez výpadků i při přehrávání videí z YouTube ve Full HD . Pokud máte v místě televize silný WiFi signál a  jinými zařízeními ne příliš zatíženou bezdrátovou síť, dá se použít bez problémů i WiFi.
Internetový prohlížeč (Opera) zabudovaný přímo v televizi k prohlížení internetu nepoužívám. Ovládání kurzoru na obrazovce pomocí šipek na ovladači je pro mne zbytečně zdlouhavé a nepraktické. Načítání složitějších stránek je poměrně pomalé. Tady mi zase trochu vadí absence bluetooth. Kdybych mohl k televizi připojit myš a klávesnici pomocí bluetooth, pak by bylo prohlížení internetu daleko jednodušší a téměř normálně použitelné.
Další internetové aplikace předinstalované v televizi nepoužívám (kromě YouTube). Snad jen výjimečně použiji některou z aplikací na předpověď počasí.
Přehrávání videí na televizi přímo z YouTube je fantastické. Televizi jsem pořídil hlavně kvůli tomu a jsem maximálně spokojený. Videa spouštím z mobilu nebo domácího PC, je to jednodušší a praktičtější. Tady by se zase hodila bluetooth myš a klávesnice.
Přehrávání videí z USB externího disku nebo flash disku je bez problémů.
Televizi sleduji přes IP TV, tak že chování televize jako televizního přijímače hodnotit nemohu.
Po registraci televize na stránkách www.jvc-tv.cz jsem dostal certifikát na prodlouženou záruku na 42 měsíců. Snad to nebudu potřebovat.
Jako bezúdržbové akvárium nebo krb se televize maximálně osvědčila. Je to naprostá pohoda, přesně jak jsem si to představoval. V tomto směru skutečnost dokonce předčila má očekávání. Jen mám bohužel velmi málo času televizi tímto způsobem využívat. No snad se to zlepší. Rozhodně mám alespoň jistotu, že se mi mé nové akvárium nezanese řasami a že rybičky nepochcípají i když je vůbec nekrmím.


Komentáře:

Příspěvek můžete komentovat zde ...

Štítky pro "Smart televize JVC (bezúdržbové akvárium)": , ,  
Komentovat příspěvky můžete na facebookové stránce INFORMACE.
Chcete být informováni o novinkách na tomto webu?
Označte stránku INFORMACE na facebooku nebo ji sledujte. Každý nový příspěvek tam najdete.

Obsah stránky se nemusí shodovat s názory a stanovisky majitelů webu ani editora, který obsah publikoval. Texty jsou díly autorů, kteří jsou pod článkem uvedeni.